Південна Америка

1. Географічне положення

Південна Америка – найвологіший материк Землі, який розташований переважно в екваторіальних і тропічних широтах Західної півкулі. За формою він нагадує гігантський трикутник з основою в північній частині й приекваторіальних широтах й вершиною на півдні – в помірних широтах. Найбільшої ширини (5000 км) материк досягає на 5о пд.ш.

Південна Америка майже ізольована від інших материків. З заходу її омивають води Тихого океану, зі сходу й півночі – Атлантичного. На півдні протока Дрейка (яка є найширшою в світі) відділяє Південну Америку від Антарктиди. На півночі материк омивається водами Карибського моря. Лише вузький Панамський перешийок сполучає Південну Америку з Північною. На початку ХХ століття через Панамський перешийок був проритий Панамський канал, по якому найчастіше умовно проводять межу між Північною й Південною Америкою.

Крайні точки материка: північна – мис Ґалллінас (12 о 55' пн.ш.), південна – мис Фроуерд (53 о 54' пд.ш.), західна – мис Паріньяс (81 о 20' зх.д.), східна – мис Кабу-Бранку (34 о 36' зх.д.).

Площа Південної Америки з островами складає 17,8 млн. км2. За площею вона посідає четверте місце серед материків Землі. До Південної Америки належать Фолклендські (Мальвінські) острови, які лежать на шельфі Атлантичного океану, а також острова Тринідад і Тобаго. В Тихому океані до Південної Америки наближені Галапагоські острови й прибережний архіпелаг Чонос з великим островом Чілое. Вузька й довга Магелланова протока відділяє від материка архіпелаг Вогняна Земля.


Берегова лінія Південної Америки порізана слабо. Лише південно-західні узбережжя в районі архіпелагу Чонос має багато дрібних островів, проток й вузьких заток-фіордів з крутими скелястими берегами. На східному, Атлантичному, узбережжі характерні затоки в гирлах річок. Так, затока Ла-Плата – розширене гирло річки Парана, яке заповнене морськими водами. На півночі глибоко вдається в материк затока-лагуна Маракайбо, сполучені з однойменним озером, яке є найбільшим в Південній Америці (14343 км2).

2. Рельєф, геологічна будова і корисні копалини

За характером геологічної будови й особливостями сучасного рельєфу Південна Америка поділена на дві частини: на сході – древня докембрійська Південно-Американська платформа; на заході – складчастий пояс Анд.

При піднятим ділянкам платформ – щитам – в рельєфі відповідають Бразильське й Гвіанське нагір’я. Їх підняття супроводжувалось утворенням окремих плато й гірських хребтів з крутими, майже вертикальними схилами. Найбільш при піднятою й розчленованою виявилась східна частина Бразильського нагір’я, де виникли глибові гори – сьєри. Найвища точка Бразильського нагір’я – масив Бандейра (2890 м). Найвища точка Гвіанського нагір’я – гора Рорайма (2810 м).

Прогинам Південно-Американської платформи відповідають гігантські низинні рівнини –Амазонська, Оринокська, Ла-Платська, Гран-Чако. Амазонія займає величезну заболочену низовину від Анд до Атлантичного океану площею понад 5 млн. км2.

Антський Захід являє собою одну з найвищих гірських систем земної кулі. З висотою вона вступає лише Тібетсько-Гімалайській гірській країні. 20 вершин Анд піднімаються на висоту понад 6000 метрів. Найвища з них – гора Аконкаґуа (6960 м) знаходиться в Чілійсько-Аргентинських Андах. Анди (продовження Кордельєрів в Південній Америці) – найдовша гірська система планети (близько 9000 км). Формування Анд розпочалось ще в палеозої, в герцинську складчастість. Але основне горотворення в Андах пов’язано з альпійською складчастістю. В зв’язку з цим в Андах спостерігаються сильний вулканізм (вулкани Чімборасо, Котопахі, Уаскаран та інші) й землетруси (найбільшої руйнації завдали землетруси 1960 року – в Чілі, 1970 року – в Перу).

Вздовж західного узбережжя Південної Америки майже на 5000 км тягнеться Перуанський жолоб, до якого приурочені епіцентри основних землетрусів. Вони викликають гігантські морські хвилі – цунамі. Середня висота рельєфу Південної Америки складає 580 метрів.

Надра Південної Америки багаті на корисні копалини. Їх поширення в межах материка тісно пов’язані з геологічною будовою. Найбагатші запаси залізних руд приурочені до древніх щитів платформи – центр і окраїни Бразильського нагір’я й північ Гвіанського нагір’я. На нагір’ях також виявлені значні поклади марганцевих руд і бокситів. До прогинів платформ, міжгірних і передгірних впадин приурочені родовища нафти, природного газу, кам’яного вугілля.

Пустеля Атакама надзвичайно багата на поклади селітри.

Гірські ланцюги Анд мають величезні запаси руд рідкісних і кольорових металів, дорогоцінних каменів. В Андах надзвичайно великі запаси міді (за це Анди ще називають „мідними горами”) йолова. Крім того в Андах добувають цинк, свинець, вольфрам, срібло, платину й золото.

3. Клімат

Клімат Південної Америки визначається географічним положенням її території, особливостями планетарної циркуляції атмосфери, впливом навколишніх водних просторів океанів й океанічних течій, а також особливостями макрорельєфу.

Південна Америка перетинається екватором в північній частині. Тому материк  простягся від субекваторіальних широт північної півкулі до помірних широт південної півкулі. В помірні широти заходить лише найвужча частина материка. Таким чином, основна частина материка знаходиться в екваторіальному, субекваторіальному, тропічному і субтропічному поясах й отримує значні суми сонячної радіації.

В південній Америці не так жарко, як в Африці. Тут немає великих пустельних просторів у тропічному поясі. Це пов’язано з впливом планетарної циркуляції атмосфери й океанічних течій. Основна частина материка розташована в зоні пасатної циркуляції з переважанням на північ від екватора північно-східних, на південь – південно східних вітрів зі сторони Атлантичного океану. Повітряні маси з Атлантики насичені вологою (цьому сприяють теплі течії біля східного узбережжя материка) й приносять сильні опади на східне узбережжя материка і при відсутності перешкод зі сторони рельєфу проникають аж до Анд, зволожуючи їх східні схили. Саме завдяки цьому Південна Америка є найвологішим материком на Землі.

Вплив Тихого океану в Південній Америці відчутний тільки на вузькій смузі західного узбережжя материка. Це пов’язано з орографічним бар’єром у вигляді Анд, які перешкоджають проникненню повітряних мас з Тихого океану. Крім того поблизу західного узбережжя Південної Америки знаходиться холодна Перуанська течія, яка перешкоджає утворенню опадів. Тому тут утворюється пустеля Атакама, де опади – надзвичайно рідкісне явище.

Південна частина західного узбережжя материка знаходиться в помірних широтах й перебуває під впливом західного перенесення. На західних схилах Патагонських Анд випадає 2000-3000 мм опадів на рік.

В Андах в кожному кліматичному поясі знаходиться область високогірного клімату, де добре виражена висотна поясність. В нижньому поясі гір клімат майже не відрізняється від клімату прилеглих рівнин. Але при піднятті на кожний кілометр підйому відбувається зниження температури на 6оС, зниження тиску на 100 мм ртутного стовпчика, зростає кількість опадів.


Анди в Південній Америці перетинають всі кліматичні пояси й мають різну висоту, тому склад висотних поясів на окремих широтах відрізняється. Кількість висотних поясів найбільша в екваторіальному поясі.


4. Населення і політична карта 

В Південній Америці живе близько 320 млн. осіб. Корінне населення (індіанці) відноситься до американської гілки монголоїдної раси. Вони складають близько 10% всього населення материка.

В даний час в Південній Америці переважає змішане населення. Нащадків європейських переселенців називають креолами; нащадків від шлюбів європейців з індіанцями – метисами, європейців й африканців – мулатами, індійців й африканців – самбо.

За мовною ознакою Південну Америку разом з центральною називають Латинською Америкою. Переважна частина населення материка розмовляє на мовах романської групи (латинського походження). В більшості країн, особливо на заході материка, державна мова – іспанська, в Бразилії – португальська, в Гайані – англійська, в Сурінамі – голландський, в Гвіані – французький. Лише в Перу, крім іспанської, державною є мова перуанських індійців кечуа.

Південна Америка заселена дуже нерівномірно. На Атлантичному узбережжі і в пампі середня густота населення перевищує 80 осіб на км2.  А в багатьох внутрішніх районах материка – не перевищує 1 людини на км2.

В Південній Америці 13 незалежних держав. Крім того на безпосередньо материку знаходиться Гайана – „заморський департамент” Франції. Держави Південної Америки сильно різняться за рівнем соціально-економічного розвитку. Найрозвинутішими країнами Південної Америки є Аргентина, Бразилія і Уругвай.

Комментариев нет:

Отправить комментарий