Північна Америка

1. Географічне положення 

Північна Америка повністю розташована в північній півкулі. Крайня північна точка материка – мис Мерчісон на півострові Бутія в Канаді – знаходиться на 71о58' пн.ш., крайня південна точка матери – мис Мар’ято (7о12' пн.ш.), крайня західна – мис Принца Уельського (168о00' зх.д.), крайня східна – мис Сент-Чарльз (55о40' зх.д.).

Площа Північної Америки – 24,2 млн. км2. Береги материка омивають води Північного Льодовитого, Атлантичного й Тихого океанів. На півдні він сполучений вузьким Панамським перешийком з Південною Америкою. Від Євразії Північну Америку відділяє вузька Берингова протока.

На півдні Північну Америку перетинає північний тропік, на півночі – північний полярний круг. Найширша частина материка лежить в помірних широтах, що дуже впливає на його природу.

Береги континенту сильно розчленовані на півночі, північному заході й північному сході. До найбільших елементів берегової лінії належать Гудзонова, Мексиканська, Каліфорнійська затоки, півострови Лабрадор, Флорида, Каліфорнія, Аляска. Найбільші острови – Гренландія (найбільший острів на Землі – площа перевищує 2 млн. км2), Ньюфаундленд, Канадський Арктичний архіпелаг (разом з островом Баффінова земля), Великі Антильські, Малі Антильські, Алеутські острови.

2. Рельєф, геологічна будова, корисні копалини

За особливостями будови поверхні Північну Америку можна поділити на три регіони.Рівнинами зайнята північна й центральна частини материка, на південному сході розташованіАппалачі, на заході простягнулись Кордильєри.

Рівнини материка сформовані на древній Північно-Американській платформі. Вона включає докембрійський кристалічний щит і плиту платформи, перекриту осадовими породами палеозойського й мезозойського віку. Північна частина рівнин розташована в межах Канадського щита. Західна й південна межі щита добре виражені в рельєфі: вони оточені ланцюгом озер на території Канади й по кордону Канади і США. Ця частина рівнин, приблизно до 40о пн.ш. декілька разів піддавалася зледенінню. Тут збереглися форми рельєфу, утворені древнім покривним льодовиком: згладжені горби, виорані котловини, які заповнені озерами.

Південніше розташовані Центральні рівнини, які також піддавалися зледенінню, збереглися моренні горби, південь рівнин сильно розчленований річковими долинами й балками. На крайньому півдні Центральні рівнини переходять в Міссісіпську низовину, складену річковими наносами. Вона зливається з прибережними низовинами Мексиканської затоки й Приатлантичною низовиною.

На захід від Центральних рівнин, перед Кордильєрами, розташовані Великі рівнини. Вони утворились на західному краю платформи, яка була втягнута в підняття при утворенні Скелястих гір. Ця система ступінчастих плато поступово знижується на схід від 1700 до 500 метрів. Великі рівнини розчленовані долинами рік, що стікають з гір на окремі масиви і плато.

Гори Аппалачі на південному сході материка складаються із зруйнованих середньовисотних хребтів, плоскогір’їв і плато. Це відроджені складчасто-брилові гори, які сформувалися під час каледонського і герцинського орогенезу (горотворення). Аппалачі мають пологі схили, округлі вершини, розділені широкими тектонічними долинами. Найвища точка Аппалачів – гора Мітчелл (2037 м) в Голубих горах в складі Південних Аппалачів. В західних передгір’ях Аппалачів знаходиться одна з найбільших карстових печер світу – Мамонтова печера.

Кордильєри простягнулись вздовж Тихоокеанського узбережжя материка на відстань понад 7000 км. Найвища вершина – гора Мак-Кінлі (6194 м) – піднімається в північній частині гірської системи і є найвищою точкою материка.

В широкій системі меридіональних гірських хребтів виділяють дві основні гілки: західна – власне Кордильєри і східна – Скелясті гори (найвища вершина – гора Елберт – 4399 м). Ці дві смуги гір розділені високими плато, нагір’ями, тектонічними впадинами й розломами. Серед них найвідоміші – вулканічне Колумбійське плато, плато Великий басейн, плато Колорадо, вулканічне Мексиканське нагір’я.

Будова Кордильєр пов’язана з тривалою історією їх формування. Кордильєри сформувались на протязі мезозою – початку кайнозою. Найдавніше сформувались центральні пасма Кордильєр, пізніше – Скелясті гори, а хребти Тихоокеанського узбережжя – уже в альпійську складчастість. Тоді ж утворились тектонічні розломи, з якими пов’язані вогнища землетрусів й виверження вулканів. Тут знаходиться найвищий діючий вулкан – Орісаба  (5747 м). Між хребтами Скелястих гір розташоване Йеллоустонське вулканічне плато, де знаходяться гігантські гейзери й гарячі джерела.

Надра Північної Америки містять великі запаси різноманітних корисних копалин. Їх розподіл по території материка тісно пов’язаний з геологічною будовою. На Канадському щиті і в місцях близького залягання кристалічних порід фундаменту платформи зосереджені руди чорних й кольорових металів, урану,  нікелю, золота. Найбільший залізорудний район розташований на північ й захід від озера Верхнє. Значні поклади уранових руд зосереджені в Канаді, в районі Великого Ведмежого озера. Найважливіші родовища нікелю приурочені до західної окраїни Канадського щита.

В западинах платформи, заповнених осадовими породами, накопичились значні запаси паливно-енергетичної мінеральної сировини. Найбагатші райони поширені нафти знаходяться на узбережжі й шельфі Мексиканської затоки, на Великих рівнинах, а також на Алясці. Значні запасикам’яного вугілля зосереджені в передгірному прогині й міжгірних долин Аппалачів,  а також біля підніжжя Скелястих гір.

На півострові Флорида є великі поклади фосфоритів. В Кордильєрах зосереджені переважно родовища кольорових металів: міді, свинцю, цинку, срібла.


Північна Америка особливо багата запасами нафти й природного газу, кам’яного вугілля, залізних, нікелевих і уранових руд, фосфоритів. Країни Північної Америки добре забезпечені власною мінеральною сировиною для розвитку основних галузей промисловості.

3. Клімат 

Основні особливості клімату Північної Америки визначаються значною протяжністю материка з півночі на південь, впливом оточуючих океанів, особливостями рельєфу. Від широтного положення території залежать розподіл річних сум сонячної радіації.

Кліматичний вплив океанів виражається перш за все в різнохарактерних течіях біля побережжя материка. Холодні Лабрадорська й Каліфорнійська течії знижують температуру повітря й кількість опадів на північному сході й південному заході материка. Теплі Аляскінська течія й течія Гольфстрім цілий рік сприяють підвищенню температури й великій кількості опадів на північному заході й південному сході материка.

Меридіональне чи близьке дот нього простягання основних гірських систем (Кордильєри, Аппалачі)  обмежують вплив океанів порівняно вузькою смугою прибережних просторів. В той же час відсутність гірських систем широтного простягання створює сприятливі умови для проникнення холодних арктичних повітряних мас далеко на південь, а тропічні повітряні маси літом заходять іноді в північні широти помірного поясу. Такий контраст повітряних мас спричиняє виникнення на Центральних рівнинах Північної Америки потужних вихрів –торнадо.

Середні січневі температури нижче 0оС характерні на північ від 40о пн.ш. Найнижчі зимові температури відмічені на північний захід від Гудзонової затока, де часті морози -50оС й нижче. На плоскогір’ї Юкон спостерігається температура -64оС, а на льодовиковому щиті Гренландії – до -70оС. Характерні високі контрасти температур між північчю й півднем материка, особливо зимою.

Середні липневі температури на півночі Канади складають +5..+10оС, на узбережжі Мексиканської затоки – +22..+24оС. Найвищі температури літом спостерігаються на плато в Південних Кордильєрах (+57оС – в Долині Смерті на плато Великий Басейн, яка є найвищою температурою в західній півкулі).

Розподіл опадів на материку залежить від переважаючих повітряних мас. Крайній північний захід материка перебуває під впливом Алеутського мінімуму. Тут випадає 1500-2000 мм опадів на рік. А біля підніжжя гори Олімпес опади досягають максимуму для Північної Америки – 5000-6000 мм на рік. Східні окраїни материка знаходяться під впливом повітряних мас Атлантичного океану. Тут кількість опадів закономірно змінюється зі сходу на захід: на Приатлантичній низовині випадає 1200-1400 мм на рік, в Аппалачах – 1000-1100 мм, на Центральних рівнинах – 700-900 мм, на Великих рівнинах – 300-400 мм. Найменша кількість опадів (100-200 мм на рік) спостерігається в міжгірних котловинах Великого Басейну й на півночі Мексиканського нагір’я. Цьому сприяють повітряні маси східної периферії Гавайського максимуму, які проходять над холодною Каліфорнійською течією.

В Північній Америці представлені всі кліматичні пояси, крім екваторіального.

Арктичний пояс включає внутрішні райони Гренландії й північну частину островів Канадського Арктичного архіпелагу. Тут переважає довга полярна ніч й сувора зима, яка змінюється коротким літом з температурами найтеплішого місяця не вище +5оС. В східній частині поясу випадає 300-400 мм опадів й зосереджені значні масиви сучасного зледеніння. В західній частині поясу дуже сухо, випадає лише 50-100 мм на рік й поширена багаторічна („вічна”) мерзлота.

Субарктичний пояс займає південні, прибережні райони Гренландії, південні острови Канадського Арктичного архіпелагу, а також північні райони материка. Зимові температури низькі – від -25 до -30оС. Середні температури липня – від +5 до +10оС. Опади зменшуються зі сходу на захід від 600 до 300 мм.

У помірному поясі лежить значна частина Північної Америки. В його складі виділяють три кліматичні області. Область морського помірного клімату займає узбережжя Тихого океану й західні схили Кордильєр. Тут переважають західні вітри, які приносять з Тихого океану в середньому 2000-3000 мм опадів на рік. Середня температура січня від 0оС на півночі до +4оС на півдні; липня – відповідно від +12 до +16оС.

Область континентального помірного клімату займає центральні райони помірного поясу. Тут тепле літо – від +18оС на півночі до +24оС на півдні; зима доволі холодна – від -20оС на півночі до -6оС на півдні. Опадів випадає від 400-500 мм в західній частині до 800 мм на сході. В цій області характерні часті зміни погоди, часто виникають атмосферні фронти, які супроводжується зимою сніговими бурями, а літом – зливами.

Атлантичний мусонний помірний клімат з прохолодним літом й відносно холодною зимою знаходиться на заході поясу. Кількість опадів збільшується до 1000-1500 мм на рік. Сніжна й холодна зима (від -15оС на півночі до -2оС на півдні) змінюється нежарким й вологим літом (відповідно від +16оС до +20оС).

Субтропічний пояс займає південні штати США, від Каліфорнії і Нью-Мексико на заході до Алабами на сході. Літом в цьому поясі переважають тропічні, зимою – помірні повітряні маси. В цьому поясі можна виділити три області. Область субтропічного середземноморського кліматузаймає західні райони поясу (штат Каліфорнія). Тут тепла (від +6оС до +8оС) й волога зима (400-450 мм) змінюється сухим й нежарким для цих широт літом (близько +20оС) через вплив холодної Каліфорнійської течії.

В центральній частині поясу (плато Великий Басейн й прилягаючі зі сходу райони Великих рівнин) переважає субтропічний континентальний клімат. Тут дуже жарке літо, прохолодна зима й майже цілий рік безхмарно й сухо. Середні температури січня сягають +9оС, середні липневі – +32оС, опадів – близько 200 мм на рік.

Область рівномірно вологого субтропічного клімату займає При мексиканську й Приатлантичну низовини, а також північні райони півострова Флорида. Зима тут тепла (близько +10оС), літом жарко й волого. В цю область цілий рік приносяться опади з Атлантичного океану, а літом – ще й з Мексиканської затоки.

Тропічний пояс займає південь Флориди, Мексиканське нагір’я й півострів Каліфорнія. В цьому поясі цілий рік жарко – середньорічна температура вище +20оС. За умовами зволоження в межах поясу виділяють дві кліматичні області. Область тропічного пустельного клімату представлена на Мексиканському нагір’ї й на півострові Каліфорнія.

Область тропічного вологого клімату охоплює узбережжя Мексиканської затоки в Межах Мексики, Антильські острови й південь Флориди. Тут цілий рік середні температури повітря в межах +20..+25оС, багато опадів, особливо на навітряних схилах гір.

В субекваторіальному поясі лежить найвужча частина Північної Америки в межах материкової Центральної Америки. Тут середня річна температура повітря вища за +25оС й багато опадів (1500-2000 мм на рік).

4. Населення і політична карта

Корінні жителі материка – індіанці, ескімоси, алеути – проникли в Північну Америку з Азії й належать до американської гілки монголоїдної раси. Індіанців в Північній Америці проживає приблизно 20 млн. осіб.

Основну частину сучасного населення материка складають нащадки європейців, які переселилися сюди з Великобританії й Франції (в США і Канаді), а також іспанці (в Мексиці й країнах Центральної Америки). Більша частина населення материка розмовляє на англійській мові, франкоканадці – на французькій, жителі Мексики й Центральної Америки – в основному на іспанській мові. В Північній Америці понад 20 млн. негрів – нащадків рабів, яких привезли сюди з Африки для роботи на плантаціях. Більша частина негрів живе в США й країнах Карибського басейну. Негри США розмовляють англійською мовою й офіційно складають частину американської нації. В Центральній Америці й на островах Карибського моря багато мішаного населення – метисів і мулатів.

По території материка населення розміщено дуже нерівномірно. Висока його густота на островах Карибського моря і в материковій частині Центральної Америки. Тут вона перевищує 200 осіб на 1 км2.

Східна частина материка й територія довкола Великих озер – другий регіон з високою густотою населення. Висока густота і в окремих районах тихоокеанського узбережжя, особливо на території США.

Країни Північної Америки різняться за рівнем економічного розвитку. Сполучені Штати Америки (США) – найбільш економічно розвинена країна не тільки на континенті, але й у всьому світі. Територія цієї країни складається з трьох частин: основної материкової частини, Аляски й Гавайських островів. Другою високорозвиненою країною материка є Канада.

Мексика й держави Центральної Америки – країни, що розвиваються. З них найбільш розвинутою є Мексика.

Крім незалежних держав в Карибському морі є ряд володінь США, Великобританії та Франції.
Острів Гренландія належить Данії, але користується правом на самоуправління.

Комментариев нет:

Отправить комментарий